12 vecí, ktoré́ by ste NEMALI robiť pri vytriedovaní | Minimalistická domácnosť

Nemyslím si, že existujú nejaké pravidlá pri vytriedovaní, ktoré budú vždy a všade fungovať. Na druhej strane si myslím, že existuje niekoľko vecí, ktoré je možné urobiť alebo sa im vyhnúť, aby sme si uľahčili celý proces vytriedovania.

V dnešnom príspevku by som s vami chcela zdielat’ 12 vecí, ktoré by sme nemali robiť alebo ktorým by sme sa pri upratovaní mali vyhnúť, aby sme mohli upratovať rýchlejšie, ľahšie a efektívnejšie.

Podotýkam, že vždy však robte to, čo najlepšie vyhovuje vám! :)

Pamätajte, že toto je vaša cesta! Robte to, čo vyhovuje vám a odo mňa si len môžete brat' inšpiráciu a motiváciu :)

Pracujte s vlastnými preferenciami, zvykmi a tendenciami a nie proti nim. Tak, ako v živote aj tu platí, že čím menej sa budete do niečoho nútiť, tým bude proces jednoduchší!

unsplash-image-bWLI5XN3Jhc.jpg

1. Nerobte viac, ako môžete

Niekedy začnete s upratovaním plný nadšenia vyčistiť neporiadok. Ale tým, že urobíte príliš veľa a rýchlo, môže prísť chvíľa, kedy sa budete cítiť unavení, frustrovaní a bez motivácie.

Tip: Namiesto toho si skúste rozdeliť svoje pracovné miesta na menšie projekty. Napríklad namiesto toho, aby ste sa pokúsili upratať cely byt naraz, postupujte izbou po izbe.

2. Určte si ciele

Čistenie a upratovanie nemusí byt' vždy "lízať med". Zhromaždenie všetkých vecí vo vašom dome pravdepodobne trvalo roky a kým to všetko upracete, môže to vyžadovať čas a isté úsilie. Mať cieľ alebo dôvod, pre ktorí ste sa rozhodli upratať, je dôležitý krok k tomu, ako si udržať motiváciu.

Popremýšľajte o tom prečo chcete upratať váš byt? Chcete viac času? Chcete sa vo svojom dome cítiť lepšie? Možno by ste chceli stráviť menej času upratovaním? Nech je to už čokoľvek, vyjasnite si sami so sebou, čo je vaše „prečo“. Kedykoľvek sa budete cítite frustrovaní vráťte sa k svojmu cieľu a svojmu dôvodu.

3. Nenahovárajte si, že veci musíte vlastniť 

Niekedy sa nám môže stať, že sami seba začneme presviedčať, nechávať si veci, a to už zo známych dôvodov "Niekedy to môžem ešte použiť..." a podobne. Ak však chcete byť úspešní v redukovaní vecí, opäť si pripomeňte váš ciel. Zamerajte sa na vytriedenie harabúrd a nemyslite na to kedy a či ju ešte môžete niekedy využiť v ďalekej budúcnosti. 

4. Dokončite vašu prácu

Prechádzať si veci, ktoré vlastníte a rozhodnúť sa, čo si ponechať a čoho sa zbaviť, je skvelé. Nezabudnite však prácu dokončiť. Vytriedovanie a zbavovanie sa veci, skončí až vtedy, keď vytriedené veci naozaj opustia váš domov. 

Ak necháte hromady darovaných, ale vytriedenych kôp príliš dlho u vás doma, existuje veľká šanca, že sa rozšíria po celom dome alebo sa v nich začnú prehrabovať členovia rodiny. A vaša práca tak bude na zmar. 

5. Neodhadzujte cudzie veci

Keď sa zbavujete vecí, môže byť niekedy lákavé zbaviť sa vecí, ktoré patria iným ľuďom vo vašej rodine. Možno viete, že to nepoužívajú, ale zbaviť sa cudzích vecí bez ich súhlasu zvyčajne nie je dobrý nápad. Často to môže vyvolať iba nepotrebne konflikty a hádky. 

Namiesto toho sa najskôr zamerajte na debordelizaciu svojich vlastných vecí. Choďte ostatným členom príkladom a ukážte vašej rodine výhody života s menej.

Je v poriadku jemne povzbudiť rodinu, aby sa zbavila nepotrebných vecí alebo im dokonca ponúknuť pomoc, ale netlačte na nich, aby sa svojich vecí vzdali. 

6. Netrieďte a neupratujte, ak nemáte náladu

Niekedy máte chuť a motiváciu vyčistiť haraburdie zo svojho domova a svojho života. A niekedy jednoducho nie! Ak budete triediť, keď vôbec nie ste v nálade, môže sa to skončiť frustráciou a stratenou motiváciou. A to, predsa nechcete, však?

Namiesto toho, aby ste sa snažili do niečoho nútiť, robte zatiaľ radšej iné. Vrátiť sa k upratovaniu môžte kedykoľvek a hlavne vtedy, keď budete mať zase náladu :) .

7. Nezameriavajte sa na to, čoho sa zbavujete, ale na to, čo si nechávate

Niekedy, keď sa sústredíte na to, čoho sa zbavujete, koľko ste za to utratili a podobne. No namiesto toho radšej posuňte vaše myslenie a zamerajte sa na to, čo sa rozhodnete ponechať si. Pomyslite si na to, čo budete používať, tešiť sa a oceňovať veci, ktoré zvýšia hodnotu vášho života. 

Premýšľajte o tom, čo získavate redukovanim vášho majetku. Doprajete si napríklad viac času, priestoru, energie a slobody zakaždým, keď z domu odstránite ďalší neporiadok?

8. Neorganizujte veci, skôr, ako všetko vytriedite

Vytriedovanie a organizácia nie sú to isté! Pamätajte, že organizovaný neporiadok je stále iba neporiadok a bude naďalej zvyšovať stres vo vašom živote.

Pozor aj na koše a úložné priestory. Rozhodne si nekupujte žiadne organizačné systémy, pokým nebudete mať všetko nepotrebne vytriedené. Nielenže tieto úložné priestory sú "skvelým spôsobom", ako skryť neporiadok, ale často tieto organizačné systémy pridávajú do domácnosti ďalšie „veci“ a neporiadok!

9. Neuchovávajte veci iba z pocitu viny

Vina je silná emócia a počas vytriedovania často prichádza do hry. Je dôležité nájsť spôsoby, ako sa necítiť vinný, keď veci vytriedite. Je to dôležité najmä, preto, aby ste sa mohli sústrediť na to, aby ste nechali to, čo vášmu životu dodáva hodnotu.

Môžete sa napríklad cítiť vinní z toho, že sa zbavíte niečoho, za čo ste minuli veľa peňazí. Tu si však pripomeňte, že peniaze sú už minuté. Ak si túto položku ponecháte, peniaze sa vám nevrátia. Použite to ako lekciu na lepšie nakupovanie do budúcnosť.

Inokedy prichádza na rad vina s darčekmi. Aj tu vedzte, že účelom daru je, aby vám niekto ukázal, že vás miluje. Keď je darček dostanete, účel je splnený. Potom už je iba na vás či sa rozhodnete, niečo nechať alebo nie.

10. Nespomaľujte váš pokrok v snahe predať každú maličkosť

Ďalším spôsobom, ako výrazne spomaliť minimalizáciu, je pokus predať všetko, čoho sa zbavujete. Predaj si ale vyžaduje veľa času a úsilia. Ak predávate online, musíte fotografovať, uviesť zoznam položiek na predaj, vyjednávať s kupujúcimi, dohodnúť si stretnutie alebo počítať s nedostavením sa. 

Niekedy sa jednoducho neoplatí predávať veci. Nehovoriac o tom, že predajom predmetov sa neustále motáte po domácnosti. 

Ak však potrebujete z finančných dôvodov predať, čo najviac, to je iná vec. Ak však tieto peniaze skutočne nepotrebujete, zvážte darovanie väčšiny vecí, ktorých sa zbavujete, aby bol proces reudkovania rýchlejší a ľahší.

Možno si dokonca dáte určitý limit ceny na predaj a nič v tej hodnote nepredáte. Často je však výhodnejšie veci darovať, ako sa snažiť predať každú maličkosť. 

11. Nemyslite si, že minimalizácia je jednorazová udalosť

Váš domov nie je múzeum. Bývate tam, používate svoje veci, robíte neporiadok, nosíte si nové veci domov, už nepotrebujete alebo nepoužívate nejaké veci atď. Mať domov bez zbytočností vyžaduje neustálu údržbu, aby to tak aj zostalo.

Dobrou správou je, že čím menej vecí vo svojej domácnosti máte, tým ľahšie sa v nej udržuje poriadok, je uprataná, organizovaná a prehľadná!

12. Nesnažte sa dosiahnuť dokonalosť

Keď vytrieďujete, je dôležitá mať realistické očakávania pre vás a váš domov. Je ľahké pozrieť sa na Pinterest alebo Instagram a vidieť obrázky nádherne usporiadaných priestorov, a to, ako je všetko dokonale zladené. No nie vždy to musí zodpovedať skutočnosti. 

Snažte sa mať domov, ktorý je pre vás funkčný a ľahko sa upratuje. Robte to, čo vám vyhovuje a udržujte svoje očakávania realistické.

“Vytriedovanie nie je o dosiahnutí domu hodného titulnej stránky časopisu, je to o zjednodušení života!”

Dúfam, že vám tieto tipy týkajúce sa vytriedovania váš proces uľahčia.Neexistuje žiadny „správny“ spôsob, ako redukovať vaše veci. Ale často, keď sa poučíte z chýb niekoho iného, čo sa robiť nemáte, môže vám to pomôcť k tomu, aby ste sa im vyhli. 

Použite tipy, ktoré vám dávajú zmysel, ignorujte tie, ktoré vám nevyhovujú. Vyhoďte neporiadok, aby ste mali viac času, priestoru, energie a slobody na to, aby ste si mohli vychutnať veci, na ktorých vám záleží!

Vaša Domi