10 vecí, ktorých sa minimalisti obávajú (1.čast')

Minimalizmus!

Chceli by ste žiť jednoduchšie? Ste pripravení začať žiť minimalisticky? Možno väčšine z vás nič nebránilo v tom, zbaviť sa zlozvykov, upratovanie a vytriedovanie domu bola pre vás hračkou a taktiež ste ľavou zadnou zvládli zmenu vášho vzťahu k hmotným veciam. No nie pre všetkých je tento proces ľahký. Mnoho minimalistou, ktorí chcú alebo začínajú žiť jednoduchšie, čelí nespočetným prekážkam. Z čoho majú začínajúci minimalisti obavy?

Tu je 10 najväčších obáv začínajúcich minimalistov a určite aj mnohých z vás:

1. Vedieť, kde začať. Maju pocit, že zjednodušenie života je náročné, cítia sa príliš zaneprázdnení na to, aby začali alebo si jednoducho nie sú istí, kde vlastne začať.

2. Presvedčenie partnera o výhodách jednoduchšieho života. Maju partnera, ktorý ich buď nepodporuje, nie je dostatočne chápavý alebo sa pevne drží svojich vlastných materialistických myšlienok a neporiadku.

3. Budovanie a udržiavanie zdravého postoja ku konzumu. Majú obavy z toho, že nebudú schopní byť v obchode a nepociťovať túžbu kupovať veci, ktoré nepotrebujú. Majú obavy z toho, že nebudú schopní vzdať sa spontánneho nakupovania ako „odbúranie stresu“ alebo nejaký „emocionálny únik“,  dať zbohom pekným, no zbytočným veciam.

4.Tlak od najbližších na konzumáciu. Majú rodinu alebo priateľov, ktorí sú vášnivými konzumentami a pre ktorých je konzumovať veľa, normálne. No nielen to, dokonca sa im vysmievajú že oni odmietajú materialistizmus.

5. Zbavenie sa darčekov alebo drahých vecí. Na jednej strane majú pocit viny z rozdávania vecí, na ktoré niekto iný minul čas a peniaze, ako aj pocit ľútosti nad tým, že ONI minuli veľa peňazí na veci, ktoré teraz nikdy nepoužívajú.

6. Pocit, že sa nemôžu zbaviť určitých vecí v domácnosti, napr. kvôli nízkemu rozpočtu. Cítia, že niektoré veci proste nemôžu dať preč, pretože majú pocit, že si ich nemôžu dovoliť vymeniť/kúpit’, ak by ich ešte niekedy potrebovali.

7.Uchovávanie vecí „len pre prípad“. Obavajú sa toho, že, keď sa niečoho zbavia, potom to zrazu môžu potrebovať.

8.Obavy z toho, že pre vytriedené veci nenájdu domov. Obavy z toho, že ľudia nič nebudú chcieť alebo, že veci jednoducho nepredajú.

9. Mať menej na výber. Obávajú sa toho, že, keď každý deň budú mať menej možností na výber, začnú sa nudiť alebo sa sami obmedzia iba na to, čo si nechali.

10. Naučiť deti mať menej. Aj napriek tomu, že oni môžu aktívne spracúvať ich vzťah k veciam, ale snažiť sa pomôcť deťom/partnerom, zbavovať sa veci, triediť alebo učiť ich pociťovať menšiu túžbu po hmotných veciach, je ťažké a, že by to nezvládli.

Po tom, ako sa rozhodnete pre minimalisticky život, treba prekonať niekoľko prekážok. Od menšej spotreby až po vzdania sa niektorých vecí a niekedy treba "bojovať" s okolím a ideológiami, ktorými sa riadia ľudia okolo nás a naša spoločnosť.

V nasledujúcom članku vám preradím ako ľahšie spracovať, zvládnuť, ako prekonať obavy z minimalizmu a, čo si treba na vašej minimalistickej cesty uvedomiť. 

Všetky začiatky sú ťažké, no so šťastným koncom. 

👇👇👇Ak t'a baví moja tvorba, podpor ju, aby som sa mohla venovať ešte viac tomu, čo milujem :)

ĎAKUJEM 💕

Vaša Domi