Veci, ktoré už nekupujem ako minimalista // Things I stopped buying as a minimalist

Počas uplynulých mesiacov som prestala kupovať určité veci. Tým, že nakupujem menej a snažím sa žiť minimalistickejsie, mi pomáha znižovať neporiadok v byte. A nielen to, ušetrím tak aj nejaké peniaze a čas, ktorý využívam na iné veci. 

Trendy oblečenie

Možno ste už videli alebo počuli, v mojich predchádzajúcich videách a blogových príspevkoch, že v minulosti som strašne rada nakupovala nové oblečenie, aby som bola „cool“ a „in. Kupovala som v zľavách, veľa a hlavne veci, ktoré som mnohokrát ani nemala na sebe. A prestala som podporovať aj fast fashion. Zbavila som sa všetkého oblečenia, ktoré mi zaberalo miesto v šatníku, ktoré som nenosila. Buď som ich predala alebo niekomu darovala. Teraz si užívam a kombinujem kúsky, ktoré mám a, keď si niečo kúpim, tak sa snažím kupovať v seconhandoch alebo lokálne značky. Okrem spodného prádla. :) 

Tony kozmetických výrobkov

Aby som bol úprimná, nikdy som nebola posadnutá make-upom a ani som sa moc nemaľovala. Len ak je to potrebné, a to používam tam maximálne riasenku a sem-tam nejaký ten rúž na pery. Ale aj tu som samozrejme kupovala výrobky, ktoré som nepotreboval, pretože boli za dobrú cenu alebo vyzerali roztomilo. A teraz už aj na starostlivosť o pokožku používam väčšinou kokosový olej a bambucke maslo, ako telový krém alebo si vyrábam vlastný. Neutrácam svoje peniaze za kozmetické výrobky, ktoré nepoužívam a nepotrebujem. A kupujem len naozaj vtedy, keď sa mi všetko minie. 

Hodinky a šperky

Mat hodinky sa mi vždy páčilo, preto som si ich kupovala veľa, vascinou, ale lacné, a preto ani nevydržali dlho. Teraz mám len 1 hodinky, pretože som si tiež uvedomil, že nenosím hodinky tak často. Taktiež som prestala kupovať šperky a bižutériu. Bola som posadnutá nákupom náušníc, náhrdelníkov alebo prsteňov. Keď som začala triediť celé moje zbierky, bol som šokovaná tým, koľko veci mám a ktoré mali ešte mnohokrát cenovku. Koľko peňazí som minula, len tak . Teraz som spokojný s bižutériou, ktoré mám a momentálne sa ani nechystám kupovať nič nové. Nechám si tie, čo mám a toho je ešte dosť. 

Plastové nádoby

Tieto už nekupujem roky. Po prvé, pre planétu je lepšie vyhnúť sa akýmkoľvek plastom, po druhé, po pár použitiach začnú divne zapáchať, čo znamená, že si musíte kúpiť nový.

Úplne milujem sklenené nádoby na potraviny na uchovávanie potravín, na zmrazovanie alebo na použitie ako poháre na smoothies a džúsy.

Sú tiež lepšie na prípravu jedla a zeleniny, ktoré sa skladujem v chladničke. Dajú sa veľmi ľahko čistiť a môžete ich umyť v umývačke riadu. Môžete si myslieť, že sú drahšie ako plastové, ale je to jednorazová investícia a môžete si ich dokonca zaobstarať, keď si kúpite napr. nakladané uhorky v skle, detskú výživu alebo čokoľvek, čo nájdete v sklenenom obale namiesto plastov.

Jednorazové produkty

Jednorazové nádoby, kávové šálky, plastové slamky, plastové nákupné tašky atď. Všetky tieto druhy vecí som prestala kupovať, pretože plastový odpad môže trvať tisíce rokov, kým sa rozloží a tým pádom skončí v životnom prostredí, oceánoch alebo na skládkach. Na zabránenie a zníženie množstva plastového odpadu používam opakovane použiteľné predmety.

Dekorácie

Nekupujem sezónne ozdoby. Mam radšej, keď je u nás všetko jednoducho zariadené a žiaden gýč. 

Suveníry

Nakupovala som ich vždy, keď som cestovala niekam do cudzej krajiny. Pre mňa, mojich priateľov alebo rodinu. Ale, potom som si uvedomila, že je to vlastne zbytočné. Spomienky si uchováte v srdci a v pamäti a nepotrebujete k tomu hmotné veci. Ak ma niekto vyslovene požiada, aby som si im niečo kúpila, samozrejme, že to urobím rada. Ale inak už so sebou zo zahraničia nenosím žiadne suveníry. Radšej chcem spomienky a skúsenosti ako predražené veci.

Takže toto bola taká mala aktualizácia toho, čo už nekupujem. Tým ušetrím peniaze, znižujem svoj odpad a udržiavam náš domov bez zbytočnosti a tým pádom akéhokoľvek neporiadku. Kúpim len to, čo potrebujem a ja sa vždy snažím znovu použiť staršie veci a tie, ktoré už mame. 

A, čo vy? Aké veci ste si prestali kupovať?

***

(eng)

Over some months and the last year, I stopped buying certain things. Buying less and live more minimally helps me to reduce the clutter at home. But not only that, but I also save a lot of money and a lot of time. Which I now spend differently.

Here are the things I do not buy anymore.

Trendy Clothes

In my previous videos and blog posts, you might know, that I loved buying new clothes to stay kind of „cool“ and „in“. I would buy in the sale, those clothes I mostly bought because they were just a good price, and I didn’t even need them. But I am not supporting fast fashion for some time now. I got rid of all the clothes that have been taking up space in my wardrobe, either I sell them or donate. Now I enjoy the pieces I have, and when I buy something I definitely buy only in second-hand stores. With the exception of underwear. 

Tons of Beauty Products

To be honest, I was never obsessed with makeup. I do not even put makeup on, only when needed such as mascara and some lip gloss, that’s it. But I used to buy products that I didn’t need because they were just a good price or they just looked cute. Also for my skincare, I mostly use coconut oil as a body cream or I make my own one. I don’t spend my money on beauty products I don’t use. 

Watches and Jewelry

I like nice watches, and I used to buy a lot, but not in good quality and mostly the cheapest one or on sale. They didn’t work for a long time. Now I only have 1 watch, because I also realized that I do not wear watches that often.
Also, I’ve stopped buying tons of jewelry. I was obsessed with buying earrings, necklaces or rings. When I decluttered my whole collections, I was shocked at how many pieces I haven’t even worn. And I realized how much money I have been spending on these. Now I am satisfied with the things I have, and I only kept those which I wear and use very often. 

Plastic Food Containers

I stopped buying these for years. Firstly, it’s better for the planet to avoid any plastics, secondly, they smell after you use them a couple of times, which means you have to buy a new one.

I totally love glass food containers to store food, freeze or using as a glass for smoothies or juices. 

They are also more essential to meal preparation and veggies to store in the refrigerator. They are super easy to clean and you can put them into the dishwasher. You might think that they are more expensive than plastic ones, but it’s a one-time investment and you can even get them when you buy for ex. Pickles in glass, baby food or anything you find in the glass instead of plastics. 

Single-Use items

Disposable utensils, coffee cups, plastic straws, plastic shopping bags, etc. All these kind of items I stopped buying because plastic waste can take thousands of years to decompose and end up in the environment, oceans or landfills. To avoid and reduce the plastic waste I use reusable items. 

Decors

I don’t buy seasonal decorations. I like to keep things simple and I do not like to store those decorations after season. 

Souvenirs

I use to buy those every time I was travelling to a foreign country. For me, my friends or family. But since I’ve simplified my life I stopped. If someone asks me to buy one for them, I am happy to do so, but I am not bringing any with me if I don’t have to. I rather want memories and experience , than overpriced items.

This was just a little update to things I do not buy anymore since simplifying my life. This mindful shopping helps me to save money, reduce waste and keep my home simple. I only buy what I need and I am always trying to reuse older things. 

What about you? What kind of things you stopped buying?