Tipy na udržateľnejší život pre začiatočníkov // SUSTAINABLE LIVING - TIPS FOR BEGINNERS

Plast v oceáne, ozónová diera alebo vysoká teplota. To je náš každodenný život.Ak nebudeme tieto varovania brať vážne, bude príliš neskoro.Viem, že väčšina tipov, ktoré dostávate na to, aby ste žili udržateľnejšie nie je vhodná pre váš každodenný život.Ved kto prestane jesť mäso z jedného dňa na druhý, ak je mäsožravec? 

Preto si veľa ľudí myslí, že žiť udržateľné môže byť ťažké a pritom to ani nevyskúšali. Ale verte mi, existuje veľa jednoduchých vecí, ktoré môžete implementovať do svojho života a zvyknete si na ne veľmi rýchlo :)

Život nemusí byť vždy taký komplikovaný.

1. Predvarenie / príprava jedla

Ak budete mať cez víkendy čas na prípravu jedla, pripravte si jedlo na cely týždeň. Zabijete tak 2 muchy jednou ranou. Najprv si môžete naplánovať a spravovať svoj týždenný nákupný zoznam pre svoje menu, aby ste sa vyhli plytvaniu potravinami. Po druhé, ušetríte čas, lebo nebudete musieť premýšľať nad tým, čo budete variť, keďže už budete mať svoj zoznam, a tak isto si môžete niektoré jedla už vopred predvariť. 

2. Pranie bez chemikálií.

Perte len keď máte plnú a nie poloprázdnu pracku. Najlepšie pri nízkej teplote - 30 stupňov. Nepoužívajte sušičku a sušte veci na čerstvom vzduchu. Ja to už takto robím odjakživa a nemôžem sa sťažovať. Samozrejme, že to trvá trochu dlhšie ako v sušičke, s tým musíte počítať. Používajte pracie prášky, ktoré sú prírodné a bez chemikálií.

3. Kurte menej

Znížte teplotu otočením ohrievačov o jeden alebo dva stupne, v miestnostiach, kde sa zdržujete. Radšej si dajte teplejšie ponožky a jeden sveter naviac. Aj v miestnostiach, kde netrávite toľko času, môžete teplotu znížiť ešte viac.

4. Používajte prírodné vlákna a potraviny

Bolo by ideálne nakupovať jedlo a oblečenie z miestnych obchodov, ale nie každí ma tu príležitosť. Takže ak máte šancu kúpiť si potraviny, kupujte na farmárskych trhoch. Podporíte tak nie len miestnych poľnohospodárov, ale aj nakúpite bez obalu a čerstvo. Tiež sa uistite, že vaše oblečenie a iné textílie, ktoré máte alebo sa chystáte kúpiť sú vyrobené z prírodných vlákien. Syntetické vlákna obsahujú plasty, ktoré sa počas prania rozpúšťajú, a tak končia v našom prostredí.

5. Týždenné trhy

Navštevujte farmárske trhy, ako som už hovorila, potraviny sú miestne a regionálne. Nielen to, väčšinu potravín dostanete bez obalu, takže máte veľa odpadu. A to sa týka nielen zeleniny a ovocia, ale určite aj syrov mäsa alebo kvetín a byliniek. 

6. Nelietajte alebo aspoň nie tak často

Lacné ponuky leteckých spoločností sú samozrejme veľmi atraktívne pre nás konzumentov, keďže už môžme lietať kamkoľvek, a to už len za par EUR. Nie to to však také atraktívne pre našu planétu. V posledných rokoch sa výrazne zvýšila letecká doprava, čo ma svedomí ešte vascie znecistovanie ovzdušia. Ak sa vzdáte lietania, to neznamená, že nemôžete ísť na dovolenku. Nie vždy nájdeme oddych pri mori, kde nerobíme nič iné, ako ležíme na pláži. Čo tak ísť niekam do hor, campingovat objavovať nové kúty vašej krajiny? Ak chcete ísť ku moru, tak prečo nezvoliť napr. cestu vlakom, autobusom alebo autom? Ušetrite peniaze, čas a veľa stresu.

Nechcem samozrejme nikomu nič vnucovať a každý musí vedieť sám pre seba, čo chce a koľko mu na našej planéte záleží.

Ak som vás, ale mohla inšpirovať, tak som rada.

Aké sú vaše rady a tipy na udržateľný život?

Vaša Domi

***

(eng)

Plastic in the ocean ozone holes or high temperature in the ocean. That is our everyday life. 
If we do not take this warning seriously, it will be too late.
For those who want to help. I know that most of the tips are not suitable for our everyday life. 
Who stops eating meat from one day to another, if they are meat eater? Do you always take your reusable glass or lunch box with you? I don’t think so.

Therefore a lot of people think that living sustainably might be hard and they do not even give it a try. But believe me, there are many simple things that you can implement to your life and you will quickly get used to them, with a little discipline.

Life does not need to be always complicated.

1.Pre-cooking / Meal Prep

If you take your time on weekends to prepare you dishes for a week you will beat 2 flies with one poke. Firstly, you can plan and manage your weekly shopping list for your menu so you avoid food waste. Secondly, you will save time. 

2. Mindful washing

Wash only when you have enough dirty clothes, instead of washing a half-empty machine. Wash on a low temperature  - 30 degrees. Do not use the dryer and dry your clothes on fresh air. Use washing liquids and washing powders without chemicals. 

3. Less Heating

Reduce your temperature, by turning down your heaters by one or 2 degrees. Also in rooms, where you do not spend that much time, temperature can be reduced even more. 

4. Natural fibers

It would be ideal to buy food and clothes from local stores. So if you have a chance to buy your fresh food at the farmer’s markets. Also, make sure that your clothing and other textiles are made of natural fibres. Synthetic fibres contain plastics, which dissolve during the washing and so ends up in the environment.

5. Weekly markets

Strolling through the market is fun and great contribution to environmental awareness. Food is local and produced regionally. Not only that, most of the food you’ll get without packaging, so you have a lot of trash. 

6. Avoid flying as much as possible

Cheap offers of the airlines seem attractive to consumers, not for nature. Air traffic has massively increased in the past years. That does not mean that you can have relaxing holidays. 

DOMI